رسول موسوی: چرا همکاری در حوزه انرژی بین ایران و پاکستان متوقف شده؟

رسول موسوی: چرا همکاری در حوزه انرژی بین ایران و پاکستان متوقف شده؟

انتشار : ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - مدیرکل آسیای غربی وزارت خارجه با طرح این سؤال که چرا همکاری در حوزه انرژی بین ایران و پاکستان متوقف شده؟ عنوان کرد: اسلام‌آباد باید موانع صادرات انرژی به پاکستان را از بین ببرد.

سید رسول موسوی دستیار وزیر و مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) در توئیتی نوشت: «برادران پاکستانی موانع صادرات انرژی به پاکستان را از بین ببرند.»

وی افزود: «در حالی که انبارهای ذخیره بنزین در ایران از بنزین تولید شده انباشته شده، کمبود بنزین در پاکستان قیمت آن را به شدت بالا برده است.»

مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه سؤال کرد: «چرا همکاری در حوزه انرژی بین دو کشور همسایه متوقف شده است؟»

 

رسول موسوی: چرا همکاری در حوزه انرژی بین ایران و پاکستان متوقف شده؟

 

به گزارش فارس، در حال حاضر دولت پاکستان با کمبود سوخت مواجه است و فرصتی برای ایران وجود دارد که اقدام به صادرات سوخت به پاکستان کند. براساس آخرین خبرها، دولت پاکستان قیمت بنزین در این کشور را ۲۵ روپیه در هر لیتر افزایش داده است.

لازم به ذکر است،  قرارداد ۲۵ ساله خط لوله صلح بین ایران و پاکستان در سال ۱۳۸۸ و با هدف صادرات گاز به پاکستان به امضا رسید و علیرغم اینکه تقریبا بخش ایران این پروژه تکمیل شده است، ولی پاکستان در این زمینه به خاطر فشارهای آمریکا و برخی طرف های ثالث اقدامی را صورت نداده است.

در همین خصوص رفعت مسعود سفیر پیشین پاکستان در تهران در گفت وگویی با خبرنگار فارس درباره عملیاتی نشدن خط لوله صلح و اینکه چرا پاکستان اقدام به لوله گذاری در خاک خود نکرده؟ عنوان کرده بود: تحریم ها و فشار آمریکا و دیگر کشورها عامل اصلی در این زمینه است... نخست وزیر ما به دنبال انجام این کار است، چرا که این خط لوله برای پاکستان و به ویژه استان بلوچستان پاکستان و همچنین برای فعالیت اقتصادی ما ضروری است. ما نیاز به گاز داریم. ما باید از نواب شاه تا گوادر در داخل پاکستان  لوله گذاری کنیم ولی متأسفانه سرمایه گذار در این زمینه وجود ندارد. 

وی عنوان کرد: برخی هم که می خواهند سرمایه گذاری کنند به دلیل ترس از تحریم ها، وارد این موضوع نمی شوند... اگر این خط لوله گاز به پروژه سیپک (کریدور اقتصادی چین و  پاکستان) نیز گسترش یابد کار آسان تر می شود. البته زمان بر است، ولی تصمیم نخست وزیر پاکستان بر این است که خط لوله صلح عملیاتی شود.

منبع : خبرگزاری فارس