طالبان از گفت وگوی ویدئو کنفرانسی «پامپئو» با «ملابرادر» خبر داد

طالبان از گفت وگوی ویدئو کنفرانسی «پامپئو» با «ملابرادر» خبر داد

انتشار : ۱۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۷ زمان مطالعه : 2 دقیقه
سرویس بین الملل - سخنگوی طالبان از گفت‌وگوی وزیر خارجه آمریکا با معاون سیاسی این گروه درباره توافق‌نامه دوحه و خروج نیروهای خارجی از افغانستان خبر داد.

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا از طریق ویدیو کنفرانس با «ملا عبدالغنی برادر»، معاون سیاسی گروه طالبان در مورد آغاز مذاکرات بین الافغانی و کاهش خشونت در افغانستان بحث و گفت وگو کرد.

«سهیل شاهین»، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت که این گفت وگوها روز گذشته (دوشنبه، 9 تیر) صورت گرفته است.

به گفته شاهین، دو طرف در این گفت وگوها، درباره اجرای توافق نامه دوحه، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و آزادی زندانیان بحث کرده اند.

شاهین گفت که ملا عبدالغنی برادر در مورد گفت وگوهای بین الافغانی تاکید کرده طرف طالبان برای آغاز این گفت وگوها آماده است، اما تأخیر در روند آزادی زندانیان، سبب تأخیر در آغاز گفت وگوهای بین الافغانی شده است.

وی همچنین در مورد افزایش خشونت ها و درگیری ها گفته است که درگیری نیروهای دولتی افغانستان در مناطق تحت نفوذ طالبان و عبور و مرور این نیروها در این مناطق، از دلایل عمده افزایش حملات این گروه می باشد.

معاون سیاسی گروه طالبان اما تأکید کرده که این گروه به مواد توافق نامه صلح میان آمریکا و این گروه، متعهد است و نمی گذارد که از خاک افغانستان علیه آمریکا و سایر کشورها استفاده شود.

در همین حال وزیر خارجه آمریکا نیز از طرف های طالبان و دولت افغانستان خواسته که آمار خشونت را پایین بیاورند.

توافق نامه صلح میان آمریکا و گروه طالبان در تاریخ 10 اسفند سال گذشته در شهر دوحه، پایتخت قطر به امضا رسید. مطابق این توافق نامه، قرار بود که پنج هزار زندانی طالبان در ازای یک هزار زندانی این گروه آزاد شوند و به دنبال آن مذاکرات بین الافغانی نیز آغاز شود.

همچنین بر اساس این توافق نامه، آمریکا در ۱۳۵ روز پس از امضای آن، شمار نیروهایش در افغانستان را به هشت هزار و ۶۰۰ نفر کاهش می دهد. شمار باقی مانده نیروهای آمریکایی و ائتلاف نیز در جریان 9 ماه و نیم پس از آن پایگاه های خود در افغانستان را ترک خواهند کرد.

منبع : خبرگزاری فارس